Cygan (2011)

Czy „Hamlet” może być nadal aktualny i co ważniejsze nienudny? Martin Šulik- reżyser „Cygana” udowadnia, że tak. Akcja zostaje przeniesiona na Słowację. Zamek króla Danii to cygańska wioska, król Danii to ojciec głównego bohatera -Adama (Janko Mižigar). Tak jak w dramacie Szekspira matka Adama-Hamleta wychodzi za jego stryja, który u Šulika nazywa się Žigo (Miro Gulyás). Osią fabuły jest wewnętrzny spór Adama, czy wybrać ścieżkę ojczyma i wieść życie drobnego przestępcy wśród cyganów, czy iść w ślady ojca i odciąć się od środowiska, by żyć zgodnie z prawem i sumieniem.

Choć treść nie jest odkrywcza, to reżyserowi udało się odwrócić od tego uwagę, doskonale dobierając środki filmowe. Do oryginalnego tekstu dodane zostało wiele wątków pobocznych urealniających, uaktualniających kilkusetletni dramat. Otoczenie jest realistyczne- wioska, którą oglądamy przez większość filmu to autentyczna romska osada na Słowacji. Pokazana jest skrywana, choć wyraźna niechęć Słowaków do Romów, a także jawna pogarda policji w stosunku do nich. Zresztą nawet główny wątek wydaje się aktualny i ważny przedstawiony w tym kontekście. Wielu młodych Romów mogło stawać przed dylematem przed którym staje Adam. Mogli chcieć zerwać z tradycyjną drogą życia w zasadzie poza prawem, popełniając drobne przestępstwa, pozostając we własnym środowisku, skuszeni obrazem nowoczesnego społeczeństwa, oglądanego w telewizji (odbiorniki przecież mają). Reżyser podkreśla to pytanie, które właściwie mogłoby być wypowiadane głosem młodego pokolenia słowackich Romów.

Film jest przesycony wizją nędzy i smutku, która jest umiejętnie przełamana przez klasyczne love story. Ale nawet ta historia zostaje brutalnie zakończona przez przygnębiającą rzeczywistość – Jolana(Ofelia?) zostaje bez jej zgody wydana bogatemu Czechowi za żonę w zamian za obietnicę świadczeń pieniężnych. Tego typu naturalizm wydaje się być typowy dla nowego kina słowackiego.

Nawiasem mówiąc warto zauważyć że dramaty Szekspira często sprawdzają się na ekranie (choćby „Tron we krwi” Kurosawy), mimo, że są doskonale znane i mogłyby wydawać się nieaktualne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.