Dogma 95

Tak jak obiecaliśmy, zaczynamy cykl z serii Dogma 95, lecz zanim przejdziemy do recenzji filmów, przybliżymy Wam po krótce historię i zasady owego manifestu.

dogma

Thomas Vitenberg, Lars von Trier, Kristian Levring i Søren Kragh-Jacobsen, czyli czterech duńskich reżyserów spotkało się w pubie w Kopenhadze. Poszukując nowych wyzwań ustalili oni listę zasad, których muszą przestrzegać robiąc swój film. Lista przedstawia się następująco:

  1. Film należy kręcić na miejscu, bez budowania sztucznej scenografii ani bez wnoszenia dodatkowych rekwizytów (jeżeli dany rekwizyt jest potrzebny, trzeba dobrać lokalizajcę tak, żeby można było ten rekwizyt tam znaleźć).
  2. Zabronione jest dodawanie do filmu jakiegokolwiek dźwięku i muzyki (muzyka może być obecna tylko w momencie, kiedy występuje w nagrywanej scenie).
  3. Ujęcia nagrywane przez kamerę muszą być ‚z ręki’, nie wolno używać statywów, ponieważ to kamera ma się dostosować do akcji a nie akcja do kamery.
  4. Film musi być kolorowy. Doświetlanie nie jest dopuszczone (w przypadku, gdy na planie brakuje światła, należy albo wyciąć scenę albo użyć jednej lampy, przyczepionej do kamery).
  5. Operowanie filtrami i dodawanie innych efektów optycznych jest zabronione.
  6. Film nie może zawierać elementów sztucznie wzbogacających akcję, np: morderstwo, broń etc.
  7. Zabroniona jest zmiana miejsca i czasu akcji (akcja ma dziać się tu i teraz).
  8. Niedopuszczalne jest kręcenie filmów gatunkowych.
  9. Film musi być kręcony na taśmie 35 mm, w formacie 4:3.
  10. Nazwisko reżysera nie może być wymienione w napisach.

Ponadto stwierdzili, że wyrzekają się miana artysty, a ich nadrzędnym celem jest pokazanie prawdy o bohaterach i ich otoczeniu.

Obecnie na liście Dogmy 95 znajduje się 35 filmów (ostatni z 2004 roku). Znajdują się na niej nie tylko duńskie filmy. Każdy może ubiegać się o certyfikację, musi tylko spełniać podane wcześniej kryteria. Lista oraz reszta informacji na oficjalnej stronie.

Obrazek wyróżniający zaczerpnięty z: http://estornut.tumblr.com/post/42298566319/logo-dogme-95-creado-por-mi-mejor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.