Mandarynka

„Mandarynka” to najnowsza produkcja Seana Bakera o przygodach dwóch transseksualistów. Reżyser jednak przeciwnie do innych filmów o tej tematyce (z tych najbardziej znanych: „Transameryka” czy „Witaj w klubie”) nie skupia się mocno na problemie nietolerancji. Dostajemy od niego świeżą, lekką i zabawną historię.

0a35686245fe081a1b600c99575bb645

Akcja filmu toczy się w Los Angeles. Głównymi bohaterkami są Sin-Dee (Kitana Kiki Rodriguez) oraz Alexandra (Mya Taylor). Sin-Dee dowiedziawszy się, że podczas jej pobytu w więzieniu jej chłopak – Chester (James Ransone) zdradzał ją z rybą (czyli w języku filmu kobietą z waginą), postanawia znaleźć ją i jego, aby doszło do konfrontacji.

Dużo świeżości i autentyczności wnoszą do filmu obsadzeni w głównych rolach nie zawodowi aktorzy, a prawdziwi transseksualiści. Sin-Dee i Alexandra to dwie bardzo wyraziste i charyzmatyczne postaci, które wzbudzają u widza mnóstwo sympatii. Widoczne jest, że odtwórczynie głównych ról nie grają, a są po prostu sobą, co nadaje wspomnianej wcześniej autentyczności. Z reguły bardzo rzadko śmieszą mnie komedie, lecz ta mnie nie rozczarowała. Jest w niej sporo zabawnych dialogów i sytuacji. 

Tangerine_Still-0-2000-0-1125-crop

Reżyser skrupulatnie przygotował się do nakręcenia swojego dzieła, a inspiracją do jego stworzenia była przeprowadzka do dzielnicy Los Angeles zamieszkanej przez transseksualistów. Fabułę oparł na opowieściach, usłyszanych od Kiki i jej przyjaciół. Ponadto, reżyser zrobił cały film przy pomocy swojego iPhone’a, co daje nadzieję amatorom, że nie trzeba mieć ekstremalnie drogiego sprzętu, żeby zrobić dobry film. Historia jest dynamiczna, nie tylko przez to, że dużo się dzieje, ale również przez sposób kręcenia (szybkie zmiany kadrów, podążanie za bohaterami, ujęcia „z ręki”).

„Mandarynka” jest zdecydowanie warta polecenia na leniwy dzień. Historia nie jest skomplikowana, a nastrój filmu jest przyjemny, lekki i zabawny.

1 thought on “Mandarynka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.