Turysta (2014)

Turysta Rubena Oestlunda to film dopracowany w najdrobniejszym szczególe. Efektowne ujęcia, świetne zdjęcia i zapierająca dech w piersiach natura tworzą bardzo zgrabne opakowanie, wewnątrz którego znajduje się nieprzeciętna zawartość.

Film ten można traktować jako swoistą odpowiedź, a może nawet zaprzeczenie, wszystkim superprodukcjom, w których główni bohaterowie dokonuja heroicznych czynów, ratując siebie i wszystkich dookoła ze śmiertelnych opresji. W Turyście głównym bohaterem jest Thomas (świetna rola Johannesa Kuhnke). Wraz z żoną (graną przez Lisę Loven Kongsli) i dwójką dzieci wybieraja się spędzić krótkie zimowe wakacje w jednym z ekskluzywnych hoteli w Alpach. Idylliczny pejzaż i rodzinną sielankę przerywa jedno zdarzenie- kontrolowana lawina. W chwili największego zagrożenia (jak się później okazuje, pozornego, gdyż nikomu nic się nie stało), Thomas zamiast ratować rodzinę, bardziej przejmuje się swoim losem oraz uratowaniem swoich technologicznych gadżetów.

Oestlund (autor także scenariusza do tego filmu) w lekki i pełen wyczucia sposób stawia pytanie czym jest odwaga, męskość we współczesnym świecie oraz jak bardzo siebie (nie) znamy. Tworzy studium Thomasa, dla którego owa lawina i jego reakcja stają się swego rodzaju punktami zwrotnymi w pojmowaniu życia. Nie jest to jednak kolejna pompatyczna historia o cudownych przemianach siejącego zgorszenie głównego bohatera. To raczej próba odheroizowania i odbrązowienia tego, co nasze zachodnie społeczeństwo uważa za fundament istnienia.

Szczęsliwie jednak nie brak w tym filmie poczucia humoru (warto zwrócić w tym kontekście uwagę na Matsa granego przez Kristofera Hivju), które powoduje iż Turysta pomimo swojego ciężaru gatunkowego zwyczajnie nie nudzi a pozornie banalne zdarzenia i rozmowy zaprzentowane są w zupełnie odmiennym świetle.

1 thought on “Turysta (2014)”

  1. Dobra recenzja. Naprawdę ładnie zrobiony film i do tego z przesłaniem. Jak bardzo błahe wydarzenie może wpłynąć na zachowanie wszystkich członków rodziny. Nasze postępowanie często jest instynktowne, wywołane impulsem chwili. Nie zawsze mamy czas na zastanawianie się. Ale możemy być pewni, że zawsze zostanie ono ocenione przez społeczeństwo. Pytanie pozostaje, czy jesteśmy w stanie zmienić nasz aktualny wizerunek w oczach innych? Odpowiedź znajdziemy w filmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.