2 odpowiedzi na “Psy”

 1. Psy 2 to jeden z jakoś 10 moich ulubionych filmów. Co do ogólnych Psów, ja nie lubię, gdy w filmach są używane wulgaryzmy, ale w Psach to mi nie przeszkadza, bo jest to jakoś tak dla mnie ze smakiem zrobione (bardziej mnie raziły na przykład w Klerze).

  Co do Psów 2, świetnie zauważone, to jest według mnie naprawdę głęboki film, i świetnie zauważone w tym podcaście – o przyjaźni!

  Franz chociaż przez cały film na chwilę nie przestaje być „twardzielem”, to widać, że nie jest bezmyślny i to odróżnia ten film (i pierwsze Psy też) od jakichś zwykłych filmów akcji. Franz to taki nietzscheański nadczłowiek, jest poza dobrem i złem i sam próbuje ustalać zasady moralne (zmuszony do tego przez otaczający go świat).

  Nowy nie ma tej siły (Woli Mocy) co Franz. Ma żonę, dzieci, żyje sobie spokojnie. Ale tak naprawdę wzdycha do Franza, chciałby być taki jak on, ewentualnie go wyeliminować, by nie pogarszał jego samopoczucia (słaby człowiek popada często w resentyment, zazdrości lepszym od niego). „Zabiliśmy czterech ludzi, a ty mi mówisz, że się dzisiaj nie goliłeś” mówi Nowy do Franza, jakby przez chwilę przejąć wyższość nad Franzem, ale ten go upomina „Tych ludzi to ja zabiłem, bo inaczej odstrzelili by ci ten durny łeb” (cytaty z pamięci). W końcu nie wiedząc dlaczego taki ktoś jak Franz ryzykował życiem dla niego pyta „Co Ty pedał jesteś?”. „Nie, kolega” odpowiada Franz dając wyraz prawdziwej męskiej przyjaźni.

  Akcja tak się toczy, że na koniec filmu Nowy zdobywa przewagę nad rannym, cierpiącym Franzem. Ma na widelcu Nadczłowieka. Teoretycznie powinien go zaaresztować. Ale Franz się nie daje, i celuje bronią w swojego kolegę. Nowy może teraz wydać rozkaz rozstrzelania Franza. Pytanie jest co teraz zrobi Nadczłowiek.
  Opuści broń i da się zaaresztować, zastrzeli Nowego i poczeka aż jego też rozstrzelają? Ta druga opcja przecież jest najgłupsza, jeśli ktoś ma zginąć, to po co od razu dwie osoby? Ale Franz zna Nowego, wie, że ten nie ma tyle siły, by podjąć decyzję o wydaniu nakazu rozstrzelania Franza. On, Franz zabił już wielu przyjaciół, ale Nowy nie będzie do tego zdolny. Nowy po raz kolejny przegrywa z Franzem, odwołuje policję i nie zatrzymuję go. Kwituje to płaczem, możliwe, że Franz zniknął z jego życia na zawsze. Ale ten nie zapomina o słabszym koledze i dzwoni do niego z Nowej Zelandii. Jest w innym, lepszym świecie, tam gdzie jego miejsce. Nowy zadaje końcowe pytanie, które nie daje mu spokoju: czy Franz by strzelił do niego? Nie dostajemy na nie odpowiedzi.

  Na początku filmu podobne pytanie Franzowi zadaje: Wolf – czarny charakter. Franz mówi, że go nie zabije, bo jest jego ostatnim przyjacielem. Franz woli jego towarzystwo, owszem, Wolf tak słaby jak Nowy nie jest (Nowy pewnie zazdrości Wolfowi, że ten ma lepszy kontakt z Franzem), ale nie jest też Nadczłowiekiem. Nie próbuje być moralny, jest raczej nihilistą. Jego przyjaźń z Franzem jest mniej ciekawa, niż ta na linii Franz-Nowy. Żywią do siebie szacunek, chociaż do siebie strzelają.

  Teraz o Psach 3. Już jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że fajnie byłoby poobserwować dalsze relacje między trio Franz-Wolf-Nowy. Wyobrażałem sobie coś takiego:

  Nowy żyje sobie spokojnie, gdy nagle zaobserwował, że Franz wrócił do Polski. Znów coś kombinuje z Wolfem, tym razem jednak nie wtajemniczając Nowego. Ten z zazdrości próbuje się dowiedzieć o co znowu chodzi i dlaczego jego kolega z nim nie rozmawia, doprowadzając do jakichś nieporozumień czy coś. Oczywiście Franz znowu musi wygrać, Nowy znowu musi uznać jego wyższość. Zobaczymy co wymyśli Pasikowski.

  1. bardzo podoba mi się to porównanie Franza z Psów 2 (bo z 1 niekoniecznie) do nietzscheańskiego nadczłowieka – w kulturze chyba jeszcze lepszym odwołaniem do koncepcji Nietzschego była postać Michela z powieści „Immoralista” Gide’a (też polecam). Trójki jednak się nieco obawiam, mam wrażenie, że temat i relacje tych trzech bohaterów są już wyeksploatowane mocno i mam wrażenie, że może z tego wyjść „tylko” jakiś prosty film sensacyjny 🙂 / Jędrek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *