#42 Podsumowanie 5 smaków

Podsumowanie Festiwalu Filmowego Pięć Smaków w postaci omówienia najciekawszych filmów, a dokładniej:

„Obłąkany świat”, reż. Wong Chun, Hong Kong 2016 – historia reasymilacji Tunga po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego i budowania relacji z ojcem, z którym wcześniej prawie nie miał kontaktu.

„Po nitce do kłębka”, reż Naoko Ogigami, Japonia 2017 – mała dziewczynka o imieniu Tomo trafia pod opiekę wujka i jego nowej partnerki Rinko, która jest transseksualna. Ciekawa opowieść o relacjach Tomo z Rinko i Rinko ze społeczeństwem.

„Ciemna jest noc”, reż. Adolfo Alix Jr., Fillipiny 2017 – nowowybrany prezydent Duterte wprowadza nową politykę walki z narkotykami – pozwala policji bezkarnie strzelać do dilerów. W tym świecie próbuje odnaleźć się małżeństwo, które zajmuje się handlem na małą skalę by związać koniec z końcem. Na dodatek ktoś porywa ich syna.

„Letni śnieg”, reż. Ann Hui, Hong Kong 1995 – bohaterka tegorocznej retrospektywy reżyserskiej w pełnej krasie. Na May spada obowiązek opieki nad teściem chorym na Alzheimera. Odważny portret starości i jej problemów z silną kobietą w centrum wydarzeń.

„Noce Bangkoku”, reż. Katsuya Tomita, Japonia 2016 – epopeja o funkcjonowaniu tajskiego seksbiznesu, a dokładniej o całej ulicy nocnych klubów przystosowanych specjalnie pod potrzeby klienta japońskiego, choćby z całą obsługą mówiącą po japońsku. Z perspektywy Luck i jej dawnego kochanka Ozawy obserwujemy tytułowe noce Bangkoku, ale też dnie na tajskiej prowincji. Ciekawe nie tylko ze względów krajoznawczych.

„Wilgotni kochankowie”, reż. Tatsumi Kumashiro, Japonia 1973 – film erotyczny prezentowany w sekcji Roman Porno, opowieść o wolności, buncie, melancholii, robiąca bardzo duże wrażenie wizualne i dość niepokojąca.

„Żona dla Rip van Winkle”, reż. Shunji Iwai, Japonia 2016 – szalona historia w szalonym świecie dziwacznych usług z perspektywy introwertycznej Nanami. Historia przejmująca, interesująca i świetnie skonstruowana.

Jak słuchać?: http://duzypokoj17.pl/jak-sluchac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *